Przejdź do treści

Komora Normobaryczna

Komora Normobaryczna

Jak przeciwdziałać chorobom które wraz z rozwojem cywilizacji stały się plagą naszych czasów – nowotworom, chorobom układu krążenia, chorobom autoimmunologicznym, cukrzycy, zaburzeniom przemiany materii? Jak w bezinwazyjny sposób wspierać naturalne procesy zdrowienia?

Odpowiedzią na te pytania jest normobaria – nowatorska metoda wspierania naturalnych procesów zdrowienia i odnowy organizmu opracowana przez lek. Jana Pokrywkę, oparta na wieloletnich doświadczeniach z terapią tlenową prowadzonych już od lat 30-tych XX wieku przez liczne ośrodki naukowe na całym świecie oraz osobiste wieloletnie badania Doktora Pokrywki.

W codziennych warunkach atmosferycznych, organizm ludzki pobiera maksymalnie 30% tlenu podczas procesu oddychania. Im wyższe ciśnienie, tym organizm skuteczniej wykorzystuje dochodzący do niego tlen. Podobnie sytuacja wygląda z pobieranym z powietrza dwutlenkiem węgla. Pełni on niezbędną rolę podczas transportu tlenu do komórek i krwiobiegu. Jego niedobór znacząco obniża skuteczność dotlenienia wszystkich komórek, dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć organizmowi jego optymalną ilość. Obecny w powietrzu wodór wpływa z kolei na neutralizowanie rodników hydroksylowych, które w dużej mierze odpowiadają za procesy starzenia. Dodatkowo, skutecznie hamuje degradację komórek. Analizując wszystkie zbawienne na zdrowie człowieka czynniki, naukowcom udało się ustalić idealne parametry atmosfery, które znacząco wpływają na regenerację oraz zapobiegają szybkiemu starzeniu się organizmu.

Najkorzystniejsze jest więc ciśnienie wynoszące 1500 hPa. Samo powietrze powinno zawierać 40% tlenu, 2 % dwutlenku węgla, a także 0,5% wodoru. Takie optymalne warunki panują w naszej komorze normobarycznej. 

 

 

Jakie właściwości zdrowotne wynikają z wizyty w komorze normobarycznej?

 

Terapia normobaryczna ma przede wszystkim skutecznie zwiększyć ilość komórek macierzystych. Dzięki temu, organizm dużo szybciej się regeneruje oraz naprawia uszkodzone, lub nawet już bardziej schorowane tkanki. Podczas pobytu w komorze normobarycznej tlen swobodnie uwalniany jest do wnętrza komory, w odróżnieniu do innych miejsc hiperbarycznych, w których powietrze dostarczane jest wyłącznie w maskach. Długość wizyty nie jest również w żaden sposób ograniczona czasowo ze względu na optymalne warunki fizjologiczne. Oczywiście pobyt w kapsule wiąże się z wieloma prozdrowotnymi działaniami. Już po pierwszej sesji pacjenci odczuwają znaczącą poprawę samopoczucia oraz ogólnego stanu zdrowia. Związane jest to głównie z lepszym dotlenieniem wszystkich komórek ciała. Regularne zabiegi normobarii skutecznie stymulują gojenie się ran i tkanek, znacząco poprawiają krążenie krwi i jednocześnie wykazują działanie bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne. Dodatkowo, zmniejszają obrzęki tkanek, a także wspomagają proces eliminowania szkodliwego dla organizmu tlenku węgla. Ponadto, po terapii znacząco wzrasta aktywność komórek, które odpowiadają za stan kości. Wizyta w komorze normobarycznej szczególnie zalecana jest osobom, które chorują na cukrzycę, łuszczycę lub zmagają się z innymi schorzeniami skórnymi. Odpowiednie dotlenienie organizmu okaże się również przydatne w przypadku chorób naczyniowo-sercowych. Tego typu terapia dodatkowo wspiera również rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie w przypadku autyzmu oraz po porażeniach mózgowych i nowotworach. Pobyt w kapsule pomoże też pacjentom cierpiącym na bezsenność, częste migreny, alergikom oraz okaże się przydatny w trakcie walki z nadwagą. Poprawia również widzenie u osób borykających się z niedotlenieniem siatkówki. Terapia ciśnieniem barycznym okazuje się również szczególnie przydatna w przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie. Dostarczenie do wszystkich komórek ciała optymalnej ilości tlenu, znacząco zwiększa wydajność organizmu, co z kolei przekłada się na uzyskanie lepszych wyników sportowych. Regularne sesje w komorach normobarycznych zalecane są również piłkarzom, którzy mają problemy z niegojącymi się ranami lub często pojawiającymi kontuzjami. Zwiększone ciśnienie atmosferyczne zdecydowanie przyczynia się do lepszego, a co najważniejsze skutecznego odbudowania się zdegenerowanych tkanek. Osoby, które regularnie odwiedzają komory normobaryczne nie tylko odczuwają znaczącą poprawę ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia, ale również zauważają polepszenie się kondycji skóry. Trzeba mieć jednak na uwadze, że terapia w żaden sposób nie zastępuje faktycznego leczenia, antybiotykoterapii oraz chirurgii.

Do najważniejszych efektów terapii ciśnieniem barycznym zalicza się:

 • dokładne dotlenienie wszystkich komórek ciała;
 • spowolnienie procesów związanych ze starzeniem się organizmu;
 • przedłużenie życia;
 • znaczące zmniejszenie się obrzęków tkanek;
 • utrzymanie prawidłowej gęstości kości;
 • poprawę funkcjonowania naczyń krwionośnych;
 • ograniczenie wystąpienia stanów zapalnych;
 • regenerację nabłonków;
 • stymulowanie produkcji kolagenu oraz elastyny;
 • poprawę wydolności fizycznej oraz psychicznej organizmu;
 • udoskonalenie zdolności związanych z pamięcią;
 • poprawę jakości i długości snu;
 • zwiększenie ilości komórek macierzystych w organizmie (nawet o 150%);
 • stymulowanie aktywności komórek (osteoklastów oraz osteoblastów) odpowiadających za zdrowe kości;
 • skuteczne dostarczenie najważniejszych składników odżywczych nawet do najdalej znajdujących się komórek ciała;
 • poprawę kondycji skóry;
 • ustąpienie częstych migren i bóli głowy;
 • mniejsze odczuwanie zmęczenia podczas codziennego funkcjonowania.

 

Badania naukowe

 

Badania nad skutkami normobarii prowadzone są prze Polskie Towarzystwo Medycyny i Techniki Hiperbarycznej, które publikuje regularnie ich wyniki na łamach międzynarodowego czasopisma naukowego Polish Hyperbaric Research. Zagranicą tą tematyką zajmuje się wiele renomowanych ośrodków, które publikują swoje wyniki na łamach takich journali jak:

 

Gdzie w Polsce dostępne są zabiegi normobaryczne?

Poniżej poglądowa mapa gdzie można skorzystać z usług normobarii. Obecnie terapia staje się popularniejsza, więc klienci znajdą ośrodki terapii również i na północy kraju.

 

Źródło: https://longevitas.pl/hiperbaria-i-normobaria/